روش های پرواربندی گوساله زنده

با اینکه قیمت گوساله زنده نسبت به گوسفند ارزان تر است اما میزان پروتئین، ویتامین و مواد معدنی گوشت گوساله و گوسفند به صورت یکسان است و تنها تفاوت این دو در هضم و خوشمزگی بیشتر گوشت گوسفندی نسبت به گوشت گوساله است، اما با توجه به افزایش جمعیت جهان و نیازی که افراد به مصرف گوشت گوساله دارند از این رو پرواربندی گاو و گوساله دارای اهمیت فراوانی است.

ممکن است فکر کنید که با توجه به اینکه خواص گوشت گوسفند از گوساله بیشتر است و همچنین مزه بهتر این گوشت و هضم راحت آن بیشتر پرواربندی گوسفند انجام خواهد شد، ولی بهتر است بدانید که با توجه به افزایش جمعیت جهان بیشترین مصرف گوشت قرمز را گوشت گوساله و گاو به خود اختصاص داده است.
به عبارت دیگر پرواربندی گوساله و او برای افزایش وزن دام زنده در دورزه پرواربندی برای رسیدن به وزن ایده ایده آل و فرستادن به کشتارگاه دام انجام خواهد شد که از سه ماهگی گوساله شروع خواهد شد و به پرواربندی گاوهای شیری حذفی نیز می‌رسد. پرواربندی گوساله ها با توجه به سن و جنس آن با تغذیه مناسب و نگهداری به موقع در زمان کوتاهی شروع خواهد شد که هدف از این کار چاق شدن دام های لاغر است.

همچنین برای دریافت راهنمای جامع خرید و فروش گوسفند زنده، صفحه خرید گوسفند زنده را دنبال کنید.

 

هدف از پرواربندی گوساله زنده چیست؟

در پرواربندی که از سن سه ماهگی شروع می‌شود و گوساله ها را پرواربندی می‌نمایند و گاوهای بالغی که دیگر به درد تولید مثل نمی‌خورند انجام خواهد شد، بهتر است بدانید که چاق نمودن دام های سنگین سبب افزایش چربی گوشت گوساله خواهد شد که همین باعث خوشمزگی گوشت گوساله مصرفی می‌شود. به صورت خلاصه هدف از پرواربندی گوساله زنده به شرح زیر است:

 • کاهش و جلوگیری از کشتار دام های سبک و لاغر
 • افزایش حجم تولید گوشت قرمز از طریق پرواربندی دام های سبک و لاغر
 • افزایش درآمد دامداران صنعتی و سنتی از طریق پرواربندی نمودن دام های سبک
 • افزایش و ایجادحجم اشتغال زایی از طریق پرواربندی سنتی و صنعتی

روش پرواربندی گوساله زنده

 

روش های پرواربندی گوساله زنده کدامند؟

قبل از پرواربندی گوساله باید توجه کنید که پرواربندی دام های سنگین باید از سه ماهگی شروع شود که به این دام ها گوساله شیرخوار می‌گویند و تا چهار سالگی امکان پرواربندی وجود دارد. ناگفته نماند که در جایگزینی گاوهای جوان با دام های پیر عملا در بازه زمانی کوتاه مدتی با تغذیه مناسب نیز پروار می‌نمایند تا با قیمت بالا به کشتارگاه ها بفرستند. به صورت کلی رشد گاو و گوساله در دوره پرواربندی به عواملی همانند کیفیت و میزان تغذیه مناسب آن ها بستگی دارد ولی در انواع مختلفی پرواربندی انجام خواهد شد.

به صورت کلی رشد گاو و گوساله در دوره پرواربندی به میزان کیفیت و تغذیه مناسب بستگی دارد ولی در انواع مختلفی انجام می‌شود که در زیر به طور خلاصه نام بردیم همراه ما باشید.

 1. گوساله های شیری یا شیرخوار به سن ۳ تا ۵ ماهگی
 2. گوساله های نر جوان که بلافاصله پس از شیر گرفتن پروار می شود و سن آنها ۸ تا ۱۲ ماهگی است.
 3. پرواربندی گوساله هایی به سن ۲۴ تا ۳۰ ماهگی که در ابتدا خوب تغذیه شده اند و در زمستان از کیفیت تغذیه آنها کاسته شده است.
 4. گاوهایی بالغ به  سن ۳ تا ۴ سالگی که تغذیه آنها در مراتع انجام شده است.
 5. گاوهای شیری حذفی که گاودار با مشاهده کاهش تولید شیر و ناتوانی در باروری آنرا حذف می کند و گاوهای تلیسه را جایگزین آن می کند.

خصوصیات مهم در انتخاب گوساله پرواری

 1. گوساله های نر نسبت به گوساله های ماده برای دوره پرورابندی مناسب تر می‌باشندو سرعت رشد بیشتری دارند.
 2. اندام دام و سلامت گوساله و گاو برای دوره پرواربندی از همیت بالایی برخوردار است .
 3. دامی که میزان وزن گیری بالایی در دوره پرواربندی دارد یعنی با خوردن خوراک در کوتاهترین زمان به رشد مناسب برسد.
 4. خرید گوساله های گوشتی برای دوره پرواربندی بهتر است چون بیشترین سرعت رشد را دارند.
 5. پروار کردن گوساله های جوان نسبت به گاوهای مسن و پیر بهتر و مناسب تر است.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره روش های پرواربندی صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوساله زنده را دارید می‌توانید از طریق شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ سفارش خود را ثبت نمایید و درب منزل تحویل بگیرید.