بیماری سیاه زخم در گوسفند زنده

بیماری سیاه زخم هماننند بیماری تب برفکی از بیماری های باکتریایی است که میان انسان و گوسفند زنده مشترک می باشد، این بیماری بسیار خطرناک است و بیشتر جوندکان همچون اسب، گاو، گوسفند، به آن مبتلا میشوند. بیماری سیاه زخم که با نام شاربن نیز شناخته می شود در اکثر موارد باعث مرگ گوسفند زنده می شود که گوسفندان و گاوها از دام هایی هستند که در برابر این بیماری بسیار حساس هستند.
بنابر آنچه گفته شد، دامداران باید از دام های خود در برابر بیماری های مختلف به خصوص سیاه زخم یا همان شاربن بسیار محافظت نمایند تا دام هایشان دچار این بیماری نشوند و خسارات مالی به آن ها در اثر مرگ گوسفندان وارد نشود.

جهت دریافت راهنمای جامع نگهداری و خرید گوسفند زنده، برروی خرید گوسفند زنده کلیک کنید.

بیماری سیاه زخم

 بیماری شاربن یا سیاه زخم از بیماریهای مشترک میان انسان و حیوان و فوق العاده خطرناک می باشد که اغلب پستانداران بویژه گاو ، گوسفند ، بز ، اسب و منجمله انسان بدان مبتلا می شوند . این بیماری در ۹۰% موارد موجب مرگ در دامها شده و به انسان نیز قابل سرایت است . این بیماری تقریباً انتشار جهانی دارد.

عامل بیماری سیاه زخم

عامل این بیماری نوعی باکتری میله ای شکل می باشد که از باکتری های هوازی و هاگ ار می باشد. این باکتری در طی چند ساعت که در معرض هوا قرار می گیرد به هاگ تبدیل تبدیل شده و حدود ۴۰ تا ۶۰ سال زندگی که دارد ویژگی های بیماری زایی خود را حفظ می کند. این باکتری در هنگام مرگ در خون و تمام ترشحات بدن دام وجود خواهد داشت.

علائم وجود بیماری سیاه زخم در گوسفند و سایر دام ها

۱- مرگ دام به صورت کاملا ناگهانی
۲- تورم در ناحیه ی گردن
۳- تورم در زیر شکم دام
۴- تب شدید که در بعضی مواقع به ۴۰ درجه ی سانتی گراد نیز می رسد.
۵- دام وقتی می خواهد ادرار کند ادرار آن خونی خواهد بود
۶- اسهال خونی
۷- نخوردن غذا و بی اشتهایی
۸- افسردگی شدید
۹- نفس کشیدن به صورت عمیق و تند تند

طرز انتقال بیماری در دام ها

منشاء بیماری، خاک مناطق آلوده می باشد و سالهایی که هوا گرم و مرطوب است مستعد بروز بیماری شاربن در دامها می باشد، به هنگام چرا در مراتع آلوده و یا آب و علوفه آلوده ، هاگ شاربن وارد دستگاه گوارش شده و در صورت حساس و غیر ایمن بودن دامها موجب بیماری میشود.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به صورت کامل درباره بیماری سیاه زخم در گوسفند زنده صحبت کردیم، چنانچه در این زمینه سوالاتی دارید می توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما درتماس باشید. و یا از طریق قسمت نظرات سایت سوال خود را بپرسید.