مزایا و معایب شغل دامداری

دامداری از شغل هایی است که برای موفق شدن در آن باید تلاش نمود. دامداران نسب به سایر شغل ها باید برای سرمایه خود که دام ها و گوسفندانش می‌باشد وقت بگذارد تا بتواند سود مورد نظر را کسب نماید. در ادامه این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره مزایا و معایب شغل دامداری صحبت خواهیم کرد همراه ما باشید.

ضرورت وجود دامداری در صنعت کشور

ورود به هر شغلی نیازمند اطلاعات کافی در آن زمینه است که چنانچه فردی بدون داشتن اطلاعات و تجربه کافی وارد حرفه ای شود منجر به شکست خواهد شد. شغل دامداری  از مشاغل بسیار سخت و بدون بیمه و زحمت کش می‌باشد که باید صبر و تحمل و مدیریت کافی در این حرفه داشته باشید تا بتوانید به سود قابل قبولی برسید.

با توجه به اینکه دامپروری و دامداری از پایه های بسیار مهم صنایع تولیدی می‌باشد که همین موضوع باعث شده است تا واردات لبنیات و گوشت به سایر کشورها انجام نشود که همیت امر مانع از خروج ارز از کشور خواهد شد.

از مزایای شغل دامداری می‌توانیم به تامین شیر، تامین گوشت، فرآورده های لبنی همانند ماست، دوغ، پنیر و کره های حیوانی اشاره نماییم. به عبارت دیگر فردی که شغل دامداری را انتخاب می‌نماید تنها با چاق نمودن دام ها به سود نمیرسد بلکه از شیر و پشم و … به سود خواهد رسید.

 

بازده متفاوت در شغل دامداری

در ظاهر افرادی که قصد ورود به حرفه دامداری را دارند این تصور را دارند که شغل دامدارای بسیار راحت است ولی یک دامدار باید اطلاعات کاملی را درباره انواع بیماری های گاو و گوسفندان داشته باشد. دامداران نقش بسیار مهمی را در تولید لبنیات و گوشت در کشور دارند، به دلیل سختی هایی که این کار دارد افراد ممکن است کمتر وارد این حرفه شوند. دامداران در کنار سختی های این کار علاوه بر حفظ سرمایه اصلی خود یعنی دام هایشان بتوانند نیاز های زندگی خود و خانواده را هم تامین کنند.

افرادی که حرفه دامداری را انتخاب می‌نمایند علاوه بر اینکه باید مراقب سلامتی دام ها باشند و غذای مورد نیاز آن ها را تامین نمایند باید موارد زیر را نیز را رعایت نمایند

 • داشتن تخصص های مورد نیاز در مورد نوع مواد خوراکی و نحوه غذا دادن به دام
 • واکسن زدن به موقع دام ها
 • تامین فضایی برای نگهداری دام ها
 • کسب اطلاعات دقیق از تلقیح مصنوعی د رگاو و گوسفند
 • داشتن کارگر با دانش مورد نیاز در باره دامداری
 • تامین غذای مورد نیاز دام در طول سال

بازده متفاوت در شغل دامداری

روش های دامداری در ایران

به صورت کلی دامداری در ایران به دو صورت سنتی و  دامداری صنعتی انجام می‌شود که دامداری سنتی از زمان های قدیم در یاران وجود داشته است و جهت تامین نمودن گوشت و موارد لبنی مورد استفاده قرار می‌گرفت که در این روش دامداران دام های خود را به مراتع برده و پرورش می‌دادند ولی بعد از گذشت مدتی و پیشرفته تر شدن تکنولوژی دامداری صنعتی پا به عرضه گذاشت و تحولی عظیمی را در حوزه دامداری ایجاد نمود.

قبل از ظهور دامداری صنعتی در کشور دام ها در کشور با خطرات زیادی روبرو می‌شدند که یکی از این خطرات شیوع بیماری های واگیردار بود که باعث تلف شدن حیوانات و همچنین از بین رفتن تمامی هزینه های یک دامدار می‌شد. با صنعتی شدن این حرفه به مرور مشکلات کمتر شد و انتقال بیماری های شابع همانند تب  نیز کاهش یافت و در نتیجه از بین رفتن سرمایه نیز محدود گشت.

دامداری صنعتی یا سنتی؟

با توجه به اینکه بیشتر روستاییان و عشایرین به دامداری سنتی مشغول هستند برای این افراد دامداری سنتی بهتر است دلیل نیز این می‌باشد که این افراد قادر به سکونت در یک مکان مشخص نیستند، ولی به صورت کلی دامداری صنعتی با توجه به دلایلی که بالا ذکر شد بسیار بهتر است.

مشکلات یک دامدار در مسیر تولید

 • تامین نمودن علوفه

یکی از مهمترین مشکلات دامدار تامین علوفه برای دام ها است که می‌تواند در قیمت نهایی محصول بسیار تاثیر بگذارد. قیمت علوفه به برخی موارد همچون وضعیت آب و هوایی بستگی دارد. برای مثال در سالی که باران فراوان باشد تولید علوفه نیز در مراتع زیاد است و دسترسی دامداران به آن ها نیز وجود دارد. قیمت علوفه بر روی قیمت نهایی دام و محصولات لبنی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. در زمستان تامین علوفه از دغدغه های اصلی هر فرد دامداری است که با مدیریت درست برطرف خواهد شد.

 • کنترل نمودن بیماری های دام

در زمان گذشته بهداشت در دسترس همگان نبود و  با شیوع بیماری های واگیردار عملا تمام دامداران سرمایه خود را از دست می دادند. ولی امروزه با پشرفت روز افزون تکنولوژی در زمینه های دامپزشکی در ایران مشکلات زیادی برطرف شده است و باعث شده تا دام ها نسبت به گذشته بسیار کمتر از بین بروند.

بیماری های شایع همانند تب مالت و تب برفکی در حال از بین رفتن هستند و به دلیل آگاهی های که صورت گرفته است محدود شده اند. این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه زدن واکسن به دام ها و هزینه های مربوط ه بیماری های دام ها از عواملی است که باعث بالا رفتن قیمت نهایی محصولات دامی و لبنی می‌شود.

 • تلاش شبانه روزی جهت نتیجه گیری

.دامداری از شغل های است که نیازمند تلاش و پشتکار زیادی نسبت به سایر شغل ها است و دامدار موفق باید به صورت شبانه روزی تلاش نماید تا بتواند به نتیجه مطلوب و مد نظر خود برسد

دامداری قبل از طلوع آفتاب شروع می‌شود و تا دیر وقت نیز ادامه دارد که این موضوع نشان می‌دهد که مدیریت و کنترل نمودن بیش از هر چیزی تاثیرگذار است. دامدار موفق باید تمامی مسائل مربوط به دامداری را با دقت کافی انجام دهد تا به دلیل نداشتن آگهی بازده پایینی نداشته باشد

 

مشکلات یک دامدار در مسیر تولید

 

در ادامه قصد داریم تا مزایا و معایب شغل دامداری را برای شما شرح دهیم همراه ما باشید

مزایای دامداری چیست

 • هزینه نگهداری کمتری نسبت به گاوها
 • افزایش قیمت گوسفند زنده نسبت به سایر دام ها همانند گاو و بز
 • قابلیت نقدینگی سرمایه در حرفه دامداری در هر زمان از سال امکان پذیر است
 • داشتن سود بالا از فروش بره شیری در دوره پرواربندی

معایب شغل دامداری

 • زحمت شغل دامداری زیاد است.
 • گران بودن هزینه داروها و واکسن دامی
 • کار سختی است و تعطیلی ندارد.
 • مشکلات مزتبط با حمل و نقل
 • حساسیت زیاد دام ها به بیماری های مختلف
 • کاهش قیمت گوسفند زنده
 • این شغل فاقد بیمه است