مزایا و معایب دامداری

دامداری از شغل هایی است که برای موفق شدن در آن باید تلاش نمود. دامداران نسب به سایر شغل ها باید برای سرمایه خود که دام ها و گوسفندانش می‌باشد وقت بگذارد تا بتواند سود مورد نظر را کسب نماید. در ادامه این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره مزایا و معایب حرفه دامداری صحبت خواهیم کرد همراه ما باشید.

برای اطلاع از قیمت گوسفند زنده و نکات مهم هنگام خرید، برروی قیمت گوسفند زنده کلیک کنید.

چرا دامداری در صنعت کشور مهم است؟

ورود به هر شغلی نیازمند اطلاعات کافی در آن زمینه است که چنانچه فردی بدون داشتن اطلاعات و تجربه کافی وارد حرفه ای شود منجر به شکست خواهد شد. شغل گوسفند داری از مشغال بسیار سخت و بدون بیمه و زحمت کش می‌باشد که باید صبر و تحمل و مدیریت کافی در این حرفه داشته باشید تا بتوانید به سود قابل قبولی برسید.

دامداران نقش بسیار مهمی را در تولید لبنیات و گوشت در کشور دارند، به دلیل سختی هایی که این کار دارد افراد ممکن است کمتر وارد این حرفه شوند. دامداران در کنار سختی های این کار علاوه بر حفظ سرمایه اصلی خود یعنی دام هایشان بتوانند نیاز های زندگی خود و خانواده را هم تامین کنند.

چنانچه کشور یدر صنعت دامداری قوی باشد امتیاز بسیار خوبی برای آن کشور محسوب می‌شود زیرا دامداری از پایه های صنایع در تولیدی هر کشور می‌باشد، و این بدین معناست که برای مواد لبنی نیازی به واردات از سایر کشورها نیست و خروج ارز هم نخواهیم داشت و بازار داخلی مواد غذایی و لبنی را تامین می‌کند.

مشکلات یک دامدار در مسیر تولید

 • تامین نمودن علوفه

یکی از مهمترین مشکلات دامدار تامین علوفه برای دام ها است که می‌تواند در قیمت نهایی محصول بسیار تاثیر بگذارد. قیمت علوفه به برخی موارد همچون وضعیت آب و هوایی بستگی دارد. برای مثال در سالی که باران فراوان باشد تولید علوفه نیز در مراتع زیاد لست و دسترسی دامداران به آن ها نیز وجود دارد. قیمت هلوفه بر روی قیمت نهایی دام و محصولات لبنی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. در زمستان تامین علوفه از دغدغه های اصلی هر فرد دامداری است که با مدیریت درست برطرف خواهد شد.

 • کنترل نمودن بیماری های دام

در زمان گذشته بهداشت در دسترس همگان نبود و  با شیوع بیماری های واگیردار عملا تمام دامداران سرمایه خود را از دست می دادند. ولی امروزه با پشرفت روز افزون تکنولوژی در زمینه های دامپزشکی در ایران مشکلات زیادی برطرف شده است و باعث شده تا دام ها نسبت به گذشته بسیار کمتر از بین بروند.

بیماری های شایع همانند تب مالت و تب برفکی در حال از بین رفتن هستند و به دلیل آگاهی های که صورت گرفته است محدود شده اند. این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه زدن واکسن به دام ها و هزینه های مربوط ه بیماری های دام ها از عواملی است که باعث بالا رفتن قیمت نهایی محصولات دامی و لبنی می‌شود.

 • تلاش شبانه روزی جهت نتیجه گیری

دامداری از شغل های است که نیازمند تلاش و پشتکار زیادی نسبت به سایر شغل ها است و دامدار موفق باید به صورت شبانه روزی تلاش نماید تا بتواند به نتیجه مطلوب و مد نظر خود .برسد

دامداری قبل از طلوع آفتاب شروع می‌شود و تا دیر وقت نیز ادامه دارد که این موضوع نشان می‌دهد که مدیریت و کنترل نمودن بیش از هر چیزی تاثیرگذار است. دامدار موفق باید تمامی مسائل مربوط به دامداری را با دقت کافی انجام دهد تا به دلیل نداشتن آگهی بازده پایینی نداشته باشد.

مزایا و معایب دامداری

 

مزایای دامداری و دامپروری گوسفندان

 1. کاهش هزینه نگهداری نسبت به گاوها
 2. افزایش قیمت گوسفند زنده نسبت به قیمت گوساله زنده و گاو و حتی بز
 3. به دلیل کاهش وزن گوسفند زنده و همچنین خواص گوشت گوسفندی قطعا خرید گوسفند زنده بیشتر از گاو، گوساله و بز است.
 4. قابلیت نقدینگی سرمایه شما در هر زمان از سال
 5. سود بالا در طول دوره پرواربندی یا امکان سود از فروش بره شیری

معایب شغل دامداری و دامپروری گوسفندان

 1. نداشتن بیمه
 2. مشکلات مالی به دلیل افت شدید قیمت دامی توسط نرخ نهادهای دامی
 3. گران شدن داروها و واکسن دامی
 4. افزایش قیمت مواد خوارکی دامی
 5. کاهش قیمت گوسفند زنده به دلیل واردات گوسفند زنده
 6. مشکلات مرتبط به حمل و نقل دام زنده
 7. حساسیت بالای دام نسبت به انواع بیماری ها
 8. کار شدید و پر زحمتی است و تعطیلی ندارد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره مزایا و معایب دامداری صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را داشتید به راحتی می‌توانید با شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ دام مورد نظر خود را سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.