گوشت گوسفند یا گوشت گوساله کدامیک بهتر است؟

گوشت گوسفند و گوشت گوساله هر دو گوشت قرمز هستند و از نظر ارزش پروتئینی، تفاوت ‌چندانی با هم ندارند.

 

گوشت گوسفند یا گوشت گوساله کدامیک بهتر است؟بسیاری از خانواده هابراین باورند که گوشت گوسفند درمقایسه باگوشت گوساله ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.معمولا رنگ گوشت گوسفند، قرمز روشن و رنگ گوشت گوساله و گاو قرمز پررنگ است.

گوشت گوسفند بافت نرم ولطیفی داشته وطعم وبوی دلچسبی به انواع خوراک وخورشت های سنتی میدهد و موافق ترین مزاج رادارد . سرعت هضم آن بیشتر از گوشت گوساله است باوجوداینکه گوشت گوسفند بافت ماهیچه ای تراکم پرحجمی ندارد اما اغلب مردم به دلیل اینکه رنگ صورتی ومطلوبی دارد و حداکثر مقدارگوشت و حداقل چربی را داراست آن رابه گوشت گوساله ترجیح می دهند.

گوشت گوسفند چه ویژگی متمایزی داردوآیا مصرف آن توصیه می شود؟

گوشت گوسفندازنظر تردی وخوشمزگی درمیان دیگر گوشت حیوانات حرف اول را می زند و قابلیت هضم بالایی دارد این گوشت حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری بدن است ومی تواند درساختن بافت های جدید مفید باشد.

گوشت گوسفند مقدار قابل ملاخظه ای فسفرهمراه با کلسیم وآهن دارد و از نظرویتامین های Bوبخصوص B12 غنی است . خانم‌های جوان، پسران و کسانی که به بیماری کم‌خونی فقر آهن مبتلا هستند، روزانه حداقل ۶۰ و حداکثر ۱۵۰ گرم گوشت گوسفندی را به صورت کباب‌پز، کباب کوبیده، برگ یا چنجه تهیه و مصرف کنند.

به سالمندان و کودکانی هم که بدغذا، لاغر و کم‌خون هستند یا رشدشان با مشکل مواجه شده است توصیه می‌شود در برنامه غذایی‌شان گوشت گوسفند را به دلیل بافت نرم، هضم راحت و طعم خوبش بگنجانند.

بسیاری ازافراد براین باورند که چون انواع گوشت قرمز تر گلیسیرید و کلسترول بالایی داردباید آن را از برنامه غذایی شان حذف کنند درصورتی که اگر مصرف گوشت متوقف شود بدن با فقرکلسترول مواجه میشود درنتیجه براساس مکانیسم طبیعی بدن آنزیم تولید کلسترول دروبد فعال شده وبه تولید کلسترول می پردازد ودرصورت کمبود شدید این چربی درخون احتمال دارد میزان تولید آن حتی از حد لازم نیز بیشتر وبه افزایش کلسترول خون منجر مشود.

بافت داخلی و بیرونی گوشت گوسفند چربی بیشتری نسبت به گوشت گوساله دارد و به همین دلیل کسانی کهبه چاقی، چربی‌خون و فشارخون بالا مبتلا هستند، باید کمتر آن را در برنامه غذایی‌شان بگنجانند به‌خصوص افرادی که دچارچربی خون از نوع کلسترول بالا هستند، نه تری‌گلیسرید.

Sending
User Review
۰ (۰ votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *